@fryzurymarzeny

piątek, 24 maja 2019

Jak przygotować się do wizyty u fryzjera / stylisty?

Jak przygotować się do wizyty u fryzjera/stylisty?


Jak wiele z Was  zastanawiało się jak  przygotować się do wizyty u fryzjera czy stylisty?
Czy muszę coś robić z włosami ? a może czegoś nie powinnam robić?
Dlatego dziś, Ja -Fryzurymarzeny oraz Sylwia Kowalczyk ( fryzjer z ponad 10 -letnim stażem) przybliżymy Wam ten temat :) Aby Nam i Wam lepiej się pracowało :)

Wizyta u fryzjera            

Tu skupimy się na takich zabiegach :
 • strzyżenie /cięcie
 • modelowanie 
 • koloryzacja          
Strzyżenie /cięcie 
Tutaj potrzeba obalić mit ,iż włosy kilkudniowe strzyże, czy ścina się lepiej. Włosy należy ciąć na morko (ewentualnie spryskać rozpylaczem ), wtedy widać jak rzeczywiście włos się układa. 
Można umyć włosy dzień wcześniej bądź też fryzjer zrobi to osobiście.       
Bardzo fajnie jak przed ścięciem pokażesz o jaki rodzaj cięcia Ci chodzi : zdjęcie ,gazeta, czy też spytaj o najnowsze trendy. Słuchaj rad na temat tego ,czy ta fryzura naprawdę będzie Ci pasować .

praca Sylwii

             
Modelowanie 
Włosy powinny był umyte i nie obciążone żadnymi kosmetykami . To fryzjer jako specjalista dopasuje odpowiednie kosmetyki.

Koloryzacja 

Podobnie jak w cięciu można je umyć dzień wcześniej, bądź fryzjer zrobi to samodzielnie . Włosy kilkudniowe mają dodatkowe sebum co utrudnia farbie pokrycie włosa ( tym bardziej w przypadku siwizny) .Natomiast nie myję się włosów do rozjaśniania !
Na umyte włosy nie nakładamy żadnych kosmetyków typu odżywki ,bądź olejki ,ponieważ może to zablokować koloryzacje. Przyczepność farby do włosa jest mniejsza , co może spowodować szybkie wypłukiwanie się koloru albo słabe pokrycie .
Odżywki ,które się spłukuje ,także pozostawiają po sobie filtr ,taką dodatkową warstwę .
A musimy pamiętać ,iż Fryzjer nakłada Nam farby profesjonalne :) 
Jeżeli chcesz zmienić drastycznie kolor włosów ,a fryzjer Ci odmawia - to nie robi tego ponieważ nie umie ,ale dlatego ,by chronić Twoje włosy ! Niektóre koloryzacje ,czy przejścia z jednych odcieni w inne trzeba robić stopniowo.
W koloryzacji także pokaż fryzjerowi np, zdjęcie i spytaj czy taki kolor by Ci pasował oraz czy wyjdzie na Twoich włosach :)


Fryzjer i Stylista to zawód w którym jest bezpośredni kontakt z klientem :) My jesteśmy dla Was i chcemy ,aby ta współpraca była jak najlepsza. Zatem słuchajmy się nawzajem :)

A tutaj parę rzeczy ,które utrudniają pracę :
 • spóźnianie - pamiętajcie ,iż parę minut może skrócić czas wykonywanej dla Was usługi ,ponieważ za Tobą jest następny klient. Nie mówiąc już o 20 min ,gdzie w tym czasie na fotelu może siąść już kolejna osoba.
 • tłustych włosów - najlepiej zapytaj wprost czy włosy przez konkretną usługą mają być umyte 
 • nie tylko włosy powinny być umyte ,ale także dbaj o Swoją higienę, gdy wchodzisz do salonu ,oprócz fryzjera są tam także inni ludzie. Apel także do palaczy : nie pal przed samym wejściem do salonu
 • kultura -wyrozumiałość ,jeśli jest brak terminów lub fryzjer nie może przyjąć Cię z biegu.
 • biegające dzieci po salonie i brak reakcji opiekuna .Same dzieci nie są żadną przeszkodą w wizycie. Normalne jest ,jak dziecko się np.nudzi ,ale w tym miejscu są niebezpieczne rzeczy typu nożyczki itp. którymi można sobie zrobić krzywdę ,a brak reakcji jest dla dziecka przyzwoleniem.
Zabierz ze Sobą dobry humor :)

Wizyta u fryzjera /stylisty - upięcia

I tu na początek wyjaśnienie :
Fryzjer to osoba ,która może wykonywać strzyżenia ,modelowanie ,cięcie ,koloryzację ,upięcia itp.
Stylista fryzur to osoba ,która "ubiera" włosy w różne kształty,tworzy upięcia .

Upięcia ,loki ,fale itp. robimy na jakieś uroczystości :wesela ,śluby, większe wyjścia 

Jak się przygotować do upięcia ?
 • włosy najlepiej umyć dzień wcześniej wieczorem. Jeśli masz problem z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy ,umyj włosy tego samego dnia rano. Odradzam mycie bezpośrednio przed czesaniem -włosy będą bardzo miękkie i sypkie. Świeżo umyte włosy są trudniejsze do układania i nie współpracują dobrze 
 • włosy powinny być całkowicie suche , Stylista nie musi mieć ze sobą suszarki ,a u Fryzjera pomimo ,iż ją ma skraca to Twój czas na układanie fryzury
 • jeśli jesteś osobą ,która olejuje włosy ,nie rób tego 3 dni przed czesanie. Olejowanie źle wpływa na trwałość fryzury oraz podatność włosów.
 • po umyciu włosów szamponem używaj tylko odżywek ,które możesz spłukać- mogą one wpłynąć na plastyczność włosów oraz ich utrwalanie
 • jeśli jesteś uczulona na jakiś kosmetyk lub chciałabyś aby pracować na innym powiedz o tym wcześniej -najważniejszy jest dialog :)

A teraz jeszcze parę słów  :
 1. spytaj wcześniej ile zajmie zrobienie takiej fryzury ? pośpiech nie służy nikomu 
 2. ubierz się w rozpinaną bluzkę ,koszulę ,aby przy zakładaniu wyjściowej kreacji nie uszkodzić fryzury
 3. jeśli już wiesz jaką chcesz fryzurę i masz zdjęcia przynieś je ze Sobą lub prześlij .Pamiętaj także ,iż każde włosy i typ urody są inne ,a My nie jesteśmy magikami ;) dlatego warto umawiać się na fryzury próbne ,gdzie możesz zobaczyć efekty pracy oraz czy naprawdę Tobie w takiej fryzurze jest ładnie i czy się dobrze czujesz 
 4. spytaj czy musisz przynieść jakieś wsuwki ,wypełniacze czy gumki 
 5. wszelkie ozdoby -piękne wsuwki ,stroiki ,zabierz ze Sobą ,także na czesanie próbne 
Jeśli chcesz odwołać wizytę ( nawet bez przyczyny) zrób to wcześniej , na Twoje miejsce może być inna osoba :)
upięcie weselne


Post powstał po to , aby oby strony były zadowolone :)
Aby było mniej pytań ,ponieważ czasem nawet ktoś wstydzi się spytać :)


Wpis by nie powstał ,gdyby nie pomoc doświadczonej fryzjerki Sylwii Kowalczyk ,której jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi na wszystkie moje pytania dotyczące pracy fryzjera :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz