Co Polacy najczęściej kupują? Dość zabawne, zdawałoby się, odpowiedzi można usłyszeć lub przeczytać po zadaniu pytania o rodzaje zakupów w okresie pandemii. Produkty pożądane i nabywane są typowe dla osób spędzających większość dnia w domu. Nie są to jednak kapcie, czy książki. W domu przede wszystkim pracujemy i … chorujemy. Oczywiście najczęściej robimy zakupy online, za pomocą sklepów internetowych oraz korzystamy z bardzo wygodnych paczkomatów.

Pandemia zmieniła decyzje zakupowe Polaków, którzy w ostatnich tygodniach stawiają głównie na zakupy internetowe. Niektóre kategorie notują wzrost zainteresowania nawet o kilka tysięcy procent. Wynika to z analizy serwisu Ceneo.pl

Źródło: ceneo.pl

Termometry

Numerem jeden, wśród przedmiotów kupowanych są termometry elektroniczne. To troska o zdrowie i strach przed charakterystyczną dla zakażenia koronawirusem wysoką temperaturą ciała, skłoniła Polaków do nabywania termometrów. Zakupy tego urządzenia wzrosły o kilka tysięcy procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Fot. Pixabay.com

Zamrażarki

Choć zdawać by się mogło, że zamrażarki nijak się mają do pandemicznej sytuacji, to jednak jesteśmy zaradnym narodem i lubimy mieć w domu zapasy produktów żywnościowych. Lodówki posiadające małe zamrażarki zapewne nie spełniły wymagań pojemnościowych, dlatego nastąpił wzrost nabywania typowo wolnostojącego sprzętu mrożącego.

Hantle

Dlaczego akurat hantle a nie inny sprzęt sportowy? A dlatego, że są małe, można je trzymać na przykład pod łóżkiem i użyć w dowolnym momencie dnia.

Oczyszczacze powietrza

Można stwierdzić, że oczyszczacze powietrza są dla panikarzy, bojących się wszechobecnych wirusów, ale stańmy przed lustrem i spójrzmy sobie w oczy mówiąc: „- Mój dom jest ogrzewany ekologicznie, do pracy jeżdżę rowerem i w żaden sposób nie szkodzę środowisku.”

Drukarki laserowe

Jeśli nasze biura przenieśliśmy do domów, nasze dzieci uczą się zdalnie, to porządna drukarka to już żaden luksus. To konieczność.

Fot. Pixabay.com

Na dodatek wiele zakładów pracy refunduje niezbędne zakupy.

Deserki dla dzieci

Nie ma się co dziwić rodzicom, skoro ich pociechy całe dnie spędzają w domach, przed telewizorem, laptopem, czy telefonem. Depresja, zaburzone zachowania, choroby to wystarczający powód, by osładzać dzieciom ten trudny okres.

Gry do pobrania na PC

Gry komputerowe są drogie, dlatego warto wykorzystać tańszą, pobraną z internetu wersję. Nie każdy lubi, przy dużej ilości wolnego czasu, czytać książki a oglądanie telewizji to średnia rozrywka.

Fot. Pixabay.com

Laptopy

Podobnie, jak przy drukarkach, laptop to maszyna niezbędna do pracy i nauki. Zwłaszcza, gdy mamy w domu więcej dzieci.

Fot. Pixabay.com

Farby

Chodzi prawdopodobnie o farby do odświeżania mieszkania, choć, przy zamkniętych zakładach fryzjerskich, na pewno farby do włosów, są często kupowanymi produktami.

Telewizory

Nawet, gdy mamy małe pokoiki w mieszkaniu, to nowoczesne telewizory, pozwalają na oglądanie z bliskiej odległości obrazów o ogromnej rozdzielczości, co przyczyniło się do zakupów tego, już nie luksusowego sprzętu.

Fot. Pixabay.com

Lodówki

Podobnie jak przy zamrażarkach, robimy rzadziej zakupy w dużych ilościach i stawiamy na spore gabaryty.

Kamerki, środki czystości, kosmetyki, medykamenty

Oprócz powyższych produktów, dużym zainteresowaniem i sporą sprzedażą cieszą się kamery internetowe, potrzebne do pracy a także „chemia”, którą kupujemy przez internet z uwagi na ograniczony dostęp do galerii handlowych i w prosty sposób, siedząc w fotelu, zamówić. Podobnie leki bez recepty. Kto miał okazję stać w kolejce do apteki, rozumie, jaką wygodą jest możliwość zakupów bez wychodzenia z domu.

Środki czystości to zasadniczo pandemiczna nowość, jeśli chodzi o ilości zakupów. Wcześniej mniej było dezynfekcji, mniej kupowaliśmy płynów do mycia i mydeł.

Nawet nie chodzi o zakupy do domu. Zakłady pracy, szkoły, obowiązkowo wyposażają łazienki w płyny do mycia, spraye do dezynfekcji i tony ręczników papierowych.

Jeśli w sondażu zabrakło maseczek, to dlatego, że trudno o porównanie z latami poprzednimi, bo był to towar wykorzystywany tylko podczas sterylnych zabiegów. Podobnie rękawiczki jednorazowe.

Fot. Pixabay.com

Niemniej to właśnie te dwa produkty stały się najbardziej widoczne w krajobrazie Polski i całego Świata.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here