Suplementy dla sportowców

Odpowiednio dobrana suplementacja dla osób, które wykonują wytężoną aktywność fizyczną jest niezbędna nie tylko po to, aby dostarczać organizmowi niezbędne wartości odżywcze czy zwalczać ewentualne niedobory. Dodatkowe witaminy i minerały mają korzystny wpływ na efekty wykonywanych treningów. Jednym słowem, suplementy mają znaczenie, uwzględniając nadmierny wysiłek i kondycję sportowca. 

Dobór odpowiednich suplementów 

Okazuje się, że nie wystarczy zażywać po prostu kompletu witamin, aby korzystnie wpływać na organizm sportowca. Znaczenie ma przede wszystkim uprawiana dyscyplina sportu, zupełnie inne będą przecież suplementy dla biegaczy, a inne dla osób, które upodobały sobie sztuki walki. 

Co więcej, suplementy powinny być dobrane wedle stanu zdrowia, kondycji, ewentualnych niedoborów. Uwagę warto zwrócić również na to, czy sportowiec jest już doświadczony, a może dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wytężoną aktywnością fizyczną. 

Aby móc optymalnie wspierać swój organizm, sportowiec powinien najpierw wykonać szereg podstawowych badań oraz skontaktować się z profesjonalnym dietetykiem. Działanie “na własną rękę” może nie przynieść dobrych rezultatów. Samodzielny dobór suplementów nigdy nie będzie właściwy, bez fachowej diagnostyki nikt z nas nie wie przecież, jakie i czy w ogóle w organizmie występują niedobory, czy w jaki sposób wesprzeć dodatkowymi składnikami aktywność fizyczną. 

Co powinny zawierać suplementy dla sportowców?

Podstawowy zestaw suplementów dla sportowca pozwala szybciej i lepiej uzyskać zamierzony cel treningowy. Wytrzymałość, siła, sprawność, kondycja, kształtowanie sylwetki, na wszystkie te czynniki wpływ ma nie tylko aktywność fizyczna, ale również właściwa dieta oraz właśnie suplementacja dodatkowych składników odżywczych. 

Wśród priorytetowych suplementów znaleźć powinny się odżywki białkowe, ponieważ jak wiadomo, białko jest podstawowym budulcem ludzkiego organizmu. Białko dostarcza energii, bierze czynny udział w procesach metabolicznych, a jego niedobór może prowadzić do zbytniego osłabienia, zmęczenia, zmniejszenia siły czy zmniejszenie masy ciała. 

Kolejny składnik to glutamina. To jeden z podstawowych składników mięśni, więcej nie trzeba tutaj wyjaśniać. Warto jednak podkreślić, że odpowiedni poziom glutaminy pozwala nie tylko budować mięśnie, ale zapobiega również ich spalaniu i przyspiesza regenerację. 

Kolejne istotne składniki dodatkowej suplementacji dla sportowców to witaminy. Szczególnie istotna jest witamina C, która jest antyutleniaczem, wspiera produkcję kolagenu, wspomaga odporność organizmu i zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji oraz witaminy z grupy B. Te z kolei oddziałują na energię, poprawiają działanie układu metabolicznego i nerwowego, wspierają układ krwionośny i niwelują zaburzenia neurologiczne.

Wśród najlepszych suplementów dla sportowców znajdują się również te z dużą dawką kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie i odpowiadają za prawidłową pracę serca i całego układu krążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here