Kafelki ceramiczne są bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu domach. Z chęcią sięgamy po nie, kiedy kładziemy nową podłogę we wnętrzu domu czy mieszkania. Doskonale sprawdzają się także na balkonach i tarasach, co zawdzięczają swoim właściwościom mechanicznym. Zastanówmy się jednak, czy oprócz klasycznych płytek podłogowych, warto zdecydować się także na płytki przypodłogowe.
Płytki przypodłogowe – o jakich płytkach mowa?
Płytki przypodłogowe to specyficzny rodzaj płytek ceramicznych, który został zaprojektowany do uzupełnienia dolnej partii ściany i połączenia jej w płynny sposób z posadzką. Zazwyczaj przybierają formę niewysokiego cokołu, zbudowanego z prostokątnych kawałków. Mogą być przy tym bardzo proste albo ozdobne, co pozwala na stworzenie różnorodnych aranżacji.
Płytki w celu ochrony dolnej partii ściany
Płytki przypodłogowe są przede wszystkim stosowane w celu ochrony dolnej partii ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Nie ukrywajmy, właśnie to miejsce jest najbardziej narażone na codzienne uszkodzenia. Pies układający się pod ścianą może spowodować zabrudzenie w tym miejscu, dzieciom może zdarzyć się, że je kopną albo uderzą deskorolką, rolkami czy hulajnogą. We wszystkich tych przypadkach na ścianie mogłaby pozostać rysa lub plama.
Płytka przypodłogowa chroni dolną część ściany przed takimi wypadkami. Sprawia, że niezależnie od tego, co się dzieje, najniżej położona część pionowej powierzchni będzie łatwa do wyczyszczenia, a dodatkowo nie ulegnie zniszczeniu czy zarysowaniu. Wszystko dlatego, że płytki przypodłogowe mają tak samo doskonałe parametry jak płytki podłogowe: są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody, zabrudzenia czy ścieranie.
Do zasłonięcia szpary
Kolejna bardzo ważna funkcja płytki przypodłogowej to przesłonięcie szpary, która zawsze powstaje między podłogą a ścianą. Aby nie była widoczna i nie stała się miejscem gromadzenia brudu, należy ją osłonić i zabezpieczyć. Płytka przypodłogowa może być w tym celu doskonała.
Jako rodzaj dekoracji
Nie ukrywajmy: płytki przypodłogowe pełnią także rolę ozdobną. Są niezbędne do tego, aby pomieszczenie, w którym przebywamy, wyglądało naprawdę estetycznie i elegancko. Płytki mogą mieć formę niskich kafelków albo wysokich cokołów, dzięki czemu nadają innego charakteru pomieszczeniu. Można wykorzystać je do stworzenia aranżacji, w których posadzki płynnie przechodzą w ścianę, ale też takich, gdzie jedna z części mocniej się wyróżnia.
Płytki przypodłogowe doskonale sprawdzają się jako dekoracja, jeśli zdecydujemy się na wyższe cokoły. Mogą mieć kolor dopasowany do płytek podłogowych albo przeciwnie – do barwy ściany. W ten sposób stają się przedłużeniem jednej z powierzchni i harmonijnie z nią współgrają. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na bogato zdobione płytki przypodłogowe, możemy być pewni, że cała aranżacja będzie jeszcze ciekawsza i bardziej nietypowa. Kto wie, być może ozdobny cokół stanie się jedynym, ale za to niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym.