Czym są zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji (impotencja) to niezdolność do uzyskania i utrzymania erekcji wystarczająco mocnej do uprawiania seksu. Problemy z erekcją występujące sporadycznie nie zawsze są od razu powodem do niepokoju. Jeśli jednak zaburzenia erekcji są stałym problemem, może to powodować stres, wpływać na pewność siebie i przyczyniać się do problemów w związku. Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji mogą być również oznaką choroby, która wymaga leczenia, a także czynnikiem ryzyka chorób serca. Jeśli martwisz się o zaburzenia erekcji, porozmawiaj z lekarzem – nawet jeśli się wstydzisz. Czasami leczenie choroby podstawowej wystarczy, aby odwrócić zaburzenia erekcji. W innych przypadkach konieczne może być zastosowanie leków lub innych bezpośrednich metod leczenia.
Badanie problemów z erekcją
Dla wielu ludzi, badanie fizykalne i odpowiedzi na pytania lekarza są wszystkim, aby zdiagnozować zaburzenia erekcji i rozpocząć leczenie. Badania w kierunku chorób podstawowych mogą obejmować:
– Badanie fizykalne. Może ono obejmować dokładne zbadanie penisa i jąder oraz sprawdzenie czucia nerwów.
– Badania krwi. Próbka Twojej krwi może zostać wysłana do laboratorium w celu sprawdzenia oznak choroby serca, cukrzycy, niskiego poziomu testosteronu i innych schorzeń.
– Badanie moczu. Podobnie jak badania krwi, badania moczu są wykorzystywane do poszukiwania oznak cukrzycy i innych podstawowych warunków zdrowotnych.
– Ultradźwięki. Badanie to jest zwykle wykonywane przez specjalistę w gabinecie. Polega ono na użyciu urządzenia przypominającego różdżkę trzymaną nad naczyniami krwionośnymi zaopatrującymi penisa. Tworzy ono obraz wideo, który pozwala lekarzowi zobaczyć, czy masz problemy z przepływem krwi. Test ten jest czasami wykonywany w połączeniu z wstrzyknięciem leków do penisa w celu pobudzenia przepływu krwi i wywołania erekcji.
– Badanie psychologiczne. Lekarz może zadawać pytania w celu zbadania depresji i innych możliwych psychologicznych przyczyn zaburzeń erekcji.
Leczenie zaburzeń erekcji
Pierwszą rzeczą, którą zrobi lekarz jest upewnienie się, że otrzymujesz właściwe leczenie dla wszelkich warunków zdrowotnych, które mogą być przyczyną lub pogorszyć swoje zaburzenia erekcji. W zależności od przyczyny i nasilenia zaburzeń erekcji oraz wszelkich chorób leżących u ich podłoża, możesz mieć różne opcje leczenia. Twój lekarz może wyjaśnić ryzyko i korzyści z każdego leczenia i będzie rozważyć swoje preferencje. Preferencje Twojej partnerki również mogą odgrywać rolę w wyborze leczenia. Lekarz może zalecić np. leki doustne, które bywają skuteczne w leczeniu zaburzeń erekcji u wielu mężczyzn. Należy do nich np Maxon Forte. Lek ten wzmacnia działanie tlenku azotu – naturalnej substancji chemicznej wytwarzanej przez ciało, która rozluźnia mięśnie w penisie. Zwiększa to przepływ krwi i pozwala na uzyskanie erekcji w odpowiedzi na stymulację seksualną. Twój lekarz weźmie pod uwagę Twoją szczególną sytuację, aby określić, który lek może działać najlepiej. Wspomniany wcześniej Maxon Forte jest w Polsce stosowany bardzo często, gdyż jest dostępny bez recepty.