Polowanie w butach wygodnych

Przebieg polowania zależy od wielu czynników – w tym także od użytej w trakcie wyprawy odzieży. Szczególne miejsce w garderobie każdego myśliwego zajmuje obuwie. To właśnie dzięki butom myśliwy może wytrwać wiele godzin w jednej pozycji, wypatrując zwierzyny. Pomagają także w sprawnym, bezgłośnym przemieszczaniu się. Ponadto, zabezpieczają organizm przed wyziębieniem. Poniżej rozwijamy temat obuwia myśliwskiego – dowiesz się jakie rodzaje butów znajdziesz w sklepach dla myśliwych oraz po które z nich warto sięgnąć.

Buty do polowania – najważniejsze i najczęściej wybierane rodzaje

Do najczęściej wybieranych należą standardowe buty myśliwskie, które występują w wielu wersjach i odmianach. W ich wyborze konieczne jest ustalenie – czy potrzebujemy obuwia sezonowego (na okres niskich lub wysokich temperatur). Do wyboru są również buty całoroczne, które można nosić zarówno latem jak i zimą. Choć w wielu przypadkach jest to wybór trafiony, warto swoją pierwszą parę kupić pod kątem konkretnej pory roku.

Odwiedzając sklep dla myśliwych, warto sprawdzić wysokość cholewki dostępnych butów, obecność membran lub innych warstw izolujących, a także zastosowane wzmocnienia. Te ostatnie są szczególnie ważne, myśliwi bowiem muszą często przemieszczać się – niekiedy także w trakcie biegu. Wówczas, odpowiednio wzmocnione buty stabilizują kostkę w czasie ruchu. Przeciwdziałają nie tylko destabilizacji stopy w czasie marszu lub biegu, ale także jej niepożądanemu skręceniu lub obiciu.

Buty trekkingowe to alternatywa względem konwencjonalnych butów myśliwskich. Są to buty dedykowane przede wszystkim do chodzenia po górach, jednak mogą być również wykorzystywane w czasie polowania. Ich zaletą jest stabilna konstrukcja oraz specjalne wzmocnienia, które wzmacniają stopy. Buty takie nadają się do rozmaitych czynności outdoorowych,

Kalosze to wybór osób, które obawiają się konieczności pławienia w wodzie lub grząskim błocie. Dotyczy to m.in. myśliwych polujących na ptactwo wodne, a także inną zwierzynę przebywającą w okolicy akwenów wodnych. Kalosze warto wybierać pod kątem ich długości, a także zastosowanych w produkcji materiałów. Polecamy też rozważyć zakup tak zwanych woderów lub spodniobutów – czyli wyjątkowo wysokiego obuwia, które pozwala bez problemu brodzić nawet w wysokiej wodzie.

Najważniejsze elementy w konstrukcji butów myśliwskich

Niezależnie od rodzaju obuwia, na które się zdecydujesz, warto pamiętać o kilku najważniejszych parametrach. Zwracając na nie uwagę, będziesz mieć pewność, że zakupione obuwie okaże się strzałem w dziesiątkę.

Przede wszystkim, kluczowa jest podeszwa, które grubość oraz wykorzystane w produkcji materiały mają olbrzymie znaczenie. Podeszwa powinna być także przyczepna i stabilna, a w przypadku obuwia zimowego – także antypoślizgowa.

Sposób wiązania to sprawa praktyczna. Oczywiście, najlepszym wyborem jest wiązanie z wykorzystaniem sznurówek. Te natomiast powinny być wykonane z materiałów antypoślizgowych, co będzie przeciwdziałać ich samoczynnemu rozwiązywaniu się.

Wykorzystane materiały są również ważne. Najczęściej, wybierane są buty z wytrzymałą cholewką, gumową podeszwą oraz – w przypadku obuwia zimowego – dodatkową warstwą izolacyjną. Ta ostatnia może być wykonana z wełny naturalnej, która gwarantuje wysoki poziom izolacji, a przy tym jest bardzo miękka. Warto też zwrócić uwagę na obecność wkładki, a szczególnie – jej antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here